Horda AIK har sorg.

En av föreningens mest aktiva och uppskattade medlemmar, Bo Bergstrand, avled på onsdagskvällen under innebandyträning. Hans kamrater påbörjade omedelbart hjärt- och lungräddning och avlöstes efter 20 minuter av akutbil och ambulans. Alla räddningsåtgärder var dock förgäves.

Bo har sedan han flyttade till Horda 1968 haft en rad olika uppdrag inom föreningen. Oavsett om det gällt att vara lagledare, fatta beslut i styrelsen eller göra installationer på Munkavallen, har Bo gått in för sin uppgift med engagemang och kunnande.

– Bo var en stark och uppskattad kraft som lade ner mycket arbete inom vår förening i såväl medgång som motgång. Han var en profil som nu lämnat oss för tidigt. Det som hänt är jobbigt och tråkigt för oss alla, men våra tankar går nu framförallt till hans familj, säger Horda AIK:s ordförande Jakob Gulldén.

Bo Bergstrand blev 54 år.