Horda skaffar robotklippare

Värnamo Kommuns Medborgarförvaltning har beviljat Horda AIK ett bidrag på 140 000 som täcker anläggande av robotgräsklippning av de båda planerna på Munkavallen. Tankarna bakom denna generösa insats är miljömässiga och en uppmuntran till vår klubb för vårt integrationsarbete. I går måndag hade vi exempelvis 36 unga män/grabbar på träning i sporthallen. Arbetet med installationen på Munkavallen påbörjades av Rydaholms järnhandel  tisdag 22 nov. Allt ska vara intrimmat och klart till seriepremiärerna i mitten av april. Horda AIK vill genom denne ordförande framföra klubbens varma tack.

Jobbet med installationen av robotarna har inletts av de kunniga entreprenörerna från Rydaholms järn

Jobbet med installationen av robotarna har inletts av de kunniga entreprenörerna från Rydaholms järn