Nytt kontrakt är målet för Hordas nye tränare

I flera år har sporthandlaren Johan Dreijer-Nilsson,34, sett till så att det varit klädmässig fason på Hordas fotbollsspelare. Nu ska han som ny tränare också försöka få fason på kunnandet och själva spelet.

– Min och föreningens målsättning är förstås ett nytt division 5-kontrakt, säger Johan.

Sporthandlaren levererar nu inte enbart dräkter och utrusning utan ska också svara för coachingen. 34-årige Johan Dreijer-Nilsson ser med tillförsikt fram mot utmaningen att tillsammans med spelarna ordna nytt kontrakt. (Foto:TL)

Sporthandlaren levererar nu inte enbart dräkter och utrusning utan ska också svara för coachingen. 34-årige Johan Dreijer-Nilsson ser med tillförsikt fram mot utmaningen att tillsammans med spelarna ordna nytt kontrakt. (Foto:TL)

Med tio matcher kvar att spela i division 5 västra ligger Horda på sista plats i serien. I det läget har klubbens ledning valt att förstärka på ledarsidan.

Valet föll på Johan Dreijer-Nilsson från Alvesta. Steg 3-utbildade Johan gör nu comeback som tränare efter fem års uppehåll. Därmed kan de båda hittillsvarande tränaransvariga, Jakob Gulldén och Johan Elmblad, helt koncentrera sig på att spela.

– Jakob har ringt och varit på mig flera år om att jag borde träna Horda, men det har inte riktigt passat och jag har heller inte haft tid på grund av firman, husbygge mm. Men nu är läget ett annat. Samtidigt har jag saknat det roliga uppdraget att vara fotbollstränare, säger Johan.

På måndagskvällen (29 juli) träffade Johan sina adepter för första gången. Till Johans glädje dök hela 25 fotbollssugna spelare upp.

– Jag känner till några av Hordas spelare till namn och utseende, men det är bara Gustav (Felander) som jag tränat tidigare, nämligen när jag ledde Alvesta GIF:s lag i pojkallsvenskan under tre år 1998-2000, säger Johan.

Johans egen aktiva karriär, som var ytterst lovande och bland annat innebar spel i juniorallsvenskan med Alvesta 1992-1993, slutade med en svår knäskada vid 18 års ålder.

– Åtta operationer hjälpte inte och då satsade jag på tränarutbildning istället, säger Johan.

Som tränare har han verkat i Alvesta GIF, Växjö Norra och IFK Grimslöv.

– Det här känns lite konstigt och annorlunda eftersom jag inte kunnat vara med och påverka laget från början. Nu handlar det om drygt två månaders arbete i Horda och sedan får vi se vad som händer.

Under veckan som kommer ska Johan skaffa en bild av läget under fyra träningspass – måndagen, tisdag, torsdag och fredag innan det blir träningsmatch borta mot Hånger på söndagseftermiddagen och sedan höstpremiär borta mot Forsheda den 6 augusti.

Hordas nye tränare, Johan Nilsson, träffade sitt nya manskap för första gången på måndagskvällen. Hela 25 spelare dök. "En fantastisk siffra så här i semestertider", sa Johan. (Foto:TL)

Hordas nye tränare, Johan Nilsson, träffade sitt nya manskap för första gången på måndagskvällen. Hela 25 spelare dök. "En fantastisk siffra så här i semestertider", sa Johan. (Foto:TL)